Példák
AZ EMBEREK SZÍVESEN SÉTÁLNAK ÉS BICIKLIZNEK
Ha minden közlekedő számára van elég hely és megfelelő infrastruktúra, például külön sávok és biztonságos kialakítás a gépjárműforgalom mellet a kerékpáros- és a gyalogos forgalom számára is, illetve vannak kerékpártámaszok, kerékpártárolók, akkor Az emberek szívesen sétálnak és kerékpároznak, ami az Egészséges utcák koncepció egyik központi indikátora. Az újlipótvárosi Gogol utca teljes hossza jól és biztonságosan használható minden aktív közlekedési eszközzel. A Váci út és a Kárpát utca közötti szakaszán az úttest mindkét oldalán kerékpársáv és járda van. A Kárpáti utca és Újpesti rakpart közötti szakaszán a kétoldali járda megmarad, a biciklivel közlekedők számára pedig a gépjárműforgalomtól gombsüvegsorral elválasztott kerékpárút található, amely mindkét irányban igénybe vehető. A városi kerékpáros és gyalogos úthálózatot úgy kell kialakítani és fejleszteni, hogy az minden városhasználó számára elérhető és hozzáférhető legyen, és egy összefüggő rendszert alkosson. Így ennek a megvalósításához nagyobb, kerületi vagy városi léptékű beruházásokra van szükség.
EGYSZERŰ ÁTKELNI AZ ÚTTESTEN
Az Egészséges utcák indikátora az Egyszerű átkelni az úttesten, vagyis szükség van biztonságos átkelési lehetőségekre a felszínen. Az akadálymentes és változatos utcakép miatt is fontos felszíni gyalogátkelőhelyeket létesíteni olyan helyeken is, ahol egyébként rendelkezésre állnak aluljárók is. A Nyugati téren kialakított zebrák révén mind a négy irányban biztosított a jelzőlámpával és taktilis jelekkel ellátott akadálymentes átkelés. Ez hozzájárul ahhoz is, hogy az emberek ne érezzék magukat hívatlan vendégnek a városi közterületeken, amelyek így mindenki számára könnyen hozzáférhetőek. Az aktív (gyalog, kerékpárral, rollerrel) közlekedők ugyanis inkább elkerülik a város azon részeit, ahol nincsenek megfelelő átkelőhelyek.
VAN HOL FÉLREÁLLNI ÉS MEGPIHENNI
A megfelelő pihenőhelyek hiánya korlátozhatja egyesek mobilitását, különösen igaz ez a legsérülékenyebb csoportokra: a betegekre, a mozgásukban korlátozottakra, az idősekre és a gyerekekre. Ha változatos és jól kialakított ülőhelyeket biztosítunk, amelyeken különböző korosztályok, kisebb-nagyobb csoportok is kényelmesen elférnek, teljesül az Egészséges utcák Van hol félreállni és megpihenni indikátora. Ülőhelyek nem csak padok lehetnek, hanem mindenféle olyan közterületi elem, ahol időzni lehet, mint például a Nyugati pályaudvar melletti Eiffel téren. Itt a lépcsők kellően távol vannak a gépjárműforgalom zajától, könnyen megközelíthetőek és jól láthatóak, vagyis biztonságos környezetet biztosítanak az ücsörgésre. Ezenkívül akár egy közterületi bútor, egy zöldkazetta szegélye vagy egy parkos terület is alkalmas lehet arra, hogy az emberek megpihenjenek.
VANNAK ÁRNYÉKOS ÉS VÉDETT HELYEK
Az Egészséges utcák indikátora a Vannak árnyékos és védett helyek. Az árnyékos, védett helyek iránti igény a klímaváltozás előrehaladtával növekszik, hiszen egyre gyakoribbak a szélsőségesebb időjárási viszonyok, például a heves esőzések, az erős napsugárzás, a hirtelen szélviharok. Az V. kerületi Szervita téren található fedett buszmegálló jó példa, hiszen védelmet nyújt a várakozóknak az esetleges extrém időjárási körülményekkel szemben, ezzel növeli a használók komfortérzetét. Ehhez hasonló helyek biztosítása, egy városban, legyenek azok természetes elemek (pl. fák) vagy épített elemek (pl. épületek), motiválja az embereket, hogy időjárási körülményektől függetlenül is a gyaloglást vagy a közösségi közlekedést válasszák a kevésbé fenntartható autóval történő közlekedés helyett.
MINDENKI OTTHON ÉRZI MAGÁT
Ha egy városi köztér, utca mindenki számára hívogató, legyen szó az ott időzésről, pihenésről, sétálásról, biciklizésről, sportolásról vagy kikapcsolódásról, akkor az Egészséges utcák koncepció szerint Mindenki otthon érzi magát. Ennek nagyon fontos eleme, hogy lehetőségünk legyen az olyan alapvető emberi szükségletünk kielégítésére, mint a tiszta ivóvízhez való hozzáférés. Ennek érdekében elengedhetetlen megfelelő számú ivókút vagy vízvételi lehetőség biztosítása a városi közterületeken. A Széllkapu parkban ez az indikátor jól teljesül, az ott található ivókutak hozzájárulnak az utcát használók általános egészségének és kényelmének fenntartásához.
AZ EMBEREK BIZTONSÁGBAN ÉRZIK MAGUKAT
Gyakori bejelentéstípus a Járókelő.hu felületén a hiányzó vagy nem működő közvilágítás. Például ha a Margitsziget Árpád hídhoz közelebb eső részén nem világítanak a lámpatestek, akkor naplemente után csak teljes sötétségben lehet itt futni, sportolni. Az ilyen környezeti viszonyok csökkentik az emberek biztonságérzetét, és emiatt inkább elkerülik a területet. Fontos, hogy mindenki biztonságban érezze magát az utcákon éjjel-nappal, legyen szó akár közlekedés- vagy közbiztonságról. Az Egészséges utcák koncepció alapján Az emberek biztonságban érzik magukat, ha megfelelő a közvilágítás, a városi közterek nem elhagyatottak, elhanyagoltak, megfelelő sebességkorlátozás van érvényben egy adott területen, amit a közlekedők be is tartanak.