Szemléletformáló workshop Józsefvárosban
2024. DECEMBER 4.
A Józsefvárosi Önkormányzat munkatársainak szemléletformáló workshopot tartottunk, amely során az emberközpontú várostervezés alapelveit és gyakorlati alkalmazását ismerhették meg. A program során interaktív gyakorlatokon, közös eszmecseréken, elemző feladatokon keresztül mélyedhettek el a résztvevők egyrészt az urbanisztika kortárs megközelítéseiben, másrészt a kerület sajátos kihívásait is lehetőségük volt közösen átgondolni. Közösen körbejártuk a kerület múltját, jelenét és kulturális rétegeit, így a résztvevők mélyebb betekintést kaptak a helyi problémákba és lehetőségekbe. Az önkormányzat különböző osztályairól érkező munkatársai közelebbről is megismerhették egymás munkáját és problémáit, a közös gyakorlatok segítették az emberközpontú várostervezés szempontrendszerének jobb megértését, ez pedig a résztvevők számára új perspektívákat nyitott meg a várostervezési folyamatok kapcsán, illetve új ötleteket és megoldási javaslatokat is inspirált.

Egészséges Utcák Tudásközpont alapító workshop
2024. OKTÓBER 10.
A Járókelő részt vett a Budapest Főváros Önkormányzata által szervezett Egészséges Utcák Tudásközpont alapító workshopján. Korábban a Főváros európai uniós forrás felhasználásával budapesti kerületek számára Egészséges Utcák néven pályázatot hirdetett, amelynek segítségével közterületeket, utcákat újíthattak meg a pályázók az Egészséges Utcák koncepciójának megfelelően. A koncepciót 2019-ben a Járókelő vezette be a budapesti szakmai diskurzusba. Az Egészséges Utcák Tudásközpont ambiciózus és egyben hiánypótló szereplőként jelenik majd meg a szakma és a külső érdeklődők számára is.
UP2030 mini konferencia Budapesten
2024. JÚNIUS 26.
Az UP2030 európai uniós projekt budapesti konferenciájára a Járókelő Közhasznú Egyesülettel mi is meghívást kaptunk. Veress Luca és Dalos Eszter urbanista munkatársaink képviselték a szervezetünket. Az UP2030 projekt célja, hogy támogassa a városokat a klímasemlegesség elérésében olyan várostervezési és városfejlesztési folyamatokon keresztül, amelyeknek fontos eleme az állampolgárok aktív részvétele, illetve a közterek demokratikus használatára és a fenntarthatóságra való törekvés. Munkatársaink a szakmai workshopon bemutatkozó előadást tartottak, majd egy interaktív szemléletformáló kvízjátékkal vonták be a résztvevőket. A büszke nyertest járókelős nyereményekkel jutalmaztuk a helyszínen.
Tudásmegosztó konferencia az Egészséges utcák programra pályázóknak
2024. MÁRCIUS 12.
Az Urbavis és a Magyar Urbanisztikai Társaság konferenciát szervezett, amelynek alkalmával a résztvevő előadók jó gyakorlatokat oszthattak meg az élhető, sétálható és egészséges utcák fejlesztési lehetőségeiről.
A konferencia annak az Egészséges Utcák Programnak az apropóján valósult meg, amelynek keretében önkormányzatok pályázhattak konkrét utcák átalakítására az Egészséges utcák szempontrendszere alapján. Az esemény célja az volt, hogy szakmai inspirációt nyújtson a pályázat beadásán dolgozó budapesti kerületi önkormányzatok és szakemberek számára.
A Járókelő Közhasznú Egyesület ügyvezetője, Lukács Máté többek között a megvalósuló közterületek karbantartásának fontosságát emelte ki, illetve a helyi közösségek bevonását a tervezési és megvalósítási folyamatokba, hiszen az utcákat, közterületeket használók véleménye kiemelt fontosságú a Járókelő csapata számára.

Budapest Jövője Fórum
2024. MÁRCIUS 1.
A Főváros által szervezett Budapest Jövője Fórum programjában szakmai és civil szervezetek, illetve önkormányzatok képviselői beszélgettek a főváros ügyeiről: a lakosok életminőségéről, lakhatásról, közterületekről, a városkép alakulásáról és közösségi, részvételi megoldásokról.
A Járókelő két panelbeszélgetésen vett részt. Veress Luca, urbanista, szakmai munkatársunk a budapestiek egészségének, életminőségének javításáról szóló blokkban beszélt az Egészséges utcák koncepcióról.
Egészséges utcák reggelire
2024. FEBRUÁR 2.
A Market Építő Zrt. Fenntarthatósági reggelijén a Market munkavállalói a Jarokelo.hu bejelentőfelületével és az Egészséges utcák koncepcióval ismerkedtek meg. Az Egészséges utcák szempontrendszere alapján egy konkrét utcát is értékeltek, hogy számokkal is kifejezhetővé váljék, mennyire egészséges és emberközpontú.
Workshop a fenntartható várostervezésért és az Egészséges utcákért
2024. JANUÁR 17.
Budapest Főváros Önkormányzatának és a főváros közszolgáltató vállalatainak munkatársaival találkoztunk a Főváros és a GGGI Hungary szervezésében. Az UP2030 európai uniós projekt szereplőivel olyan stratégiákon dolgoztunk, amelyek magukba foglalják a városi szakemberek képzését, a nyilvánosság bevonásának fokozását és az érintett szereplők számára végrehajtási útvonalak kidolgozását. Ez az együttműködésen alapuló megközelítés nemcsak a piaci szereplőket és a helyi polgárokat vonja be, hanem megteremti a feltételeket az Egészséges utcák projektjeinek széleskörű elfogadásához az egész városban.
Egy másik Damjanich
2023. NOVEMBER 24. – DECEMBER 10.
Az EGY MÁSIK DAMJANICH egy ideiglenesen kialakított városi tér, közösségi hely és programsorozat a Damjanich utca egyik szakaszán (Damjanich utca 45-47.) a Járókelő Közhasznú Egyesület szervezésében.
Négy héten át kínálunk programokat, közösségi eseményeket és elsősorban egy olyan emberközpontú városi közterületet, amely reméljük, sokak számára nyújt majd lehetőséget pihenésre, kikapcsolódásra, szórakozásra, együttlétre, és izgalmas alternatívát mutat arra, hogy mire is használhatjuk a közterületeinket.
Hogy mi mindenre jó 6 parkolóhely? A La Lune Café előtti téren megmutatjuk nektek köztéri elemekkel, programokkal, ideiglenes kialakításokkal, amelyek hozzájárulnak, hogy élhetőbb, egészségesebb legyen ez a terület. Az átalakítás alapját az egyesületünk által Magyarországon meghonosított és aktívan képviselt Egészséges utcák várostervezési és -fejlesztési koncepció adja.
Akadálypálya a város? – városi séta a Járókelővel
2023. SZEPTEMBER 17. 17.30-19.00
A legsérülékenyebb csoportok (idősek, mozgásukban korlátozottak, kisgyerekkel és babakocsival közlekedők) számára is hozzáférhető-e az akadálymentes közlekedés? Az utcáink és a tereink kialakítása során figyelembe vesszük-e az ő igényeiket? Milyen városi funkciók és szolgáltatások érhetőek el számukra és melyek azok, amelyek nem? Milyen kompromisszumokat kell hozniuk a mindennapjaik során, ha Budapesten belül útra kelnek?
A séta során a gyakorlatban is kipróbáltuk, milyen kerekesszékkel vagy babakocsival közlekedni az V. kerületben, illetve a VIII. kerület egyes részeire is átsétáltunk.
A sétát vezette: Veress Luca, urbanista, a Járókelő Közhasznú Egyesület szakmai munkatársa. A sétán a Mozgássérült Emberek Önálló Élet Egyesülete tagjai is részt vettek közreműködőként, akik arról meséltek, hogy milyen kihívásokkal kell szembenézniük a városi közlekedés során, és hogyan küzdik le ezeket.
Hogyan közlekedik a főváros? – Kerekasztal-beszélgetés
2023. SZEPTEMBER 17. 15.30-17.00
Elérhető és hozzáférhető a város és annak szolgáltatásai minden közlekedő számára? Ki mivel közlekedik? Mindenki számára biztosított a biztonságos, akadálymentes, fenntartható és aktív közlekedés a fővárosban?
A kerekasztal-beszélgetés résztvevői arról beszélgetTek, hogy a budapesti közlekedési hálózatnak milyen előnyei és milyen hiányosságai vannak, milyen infrastrukturális fejlesztésekre volna még szükség. Milyen kihívásokba ütköznek a városlakók különböző csoportjai a mindennapok során, ha útra kelnek. Milyen kompromisszumokat kell kötniük azoknak, akik mozgásukban korlátozottak, kisgyerekekkel közlekednek vagy éppen a fenntartható és aktív közlekedési módokat preferálják.
Résztvevők: Balogh Samu – várostervező, a főpolgármester kabinetfőnöke; Irmai Krisztián – a Lime Magyarországi vezetője; Ivicsics Borbála – hozzáférhetőségi referens, BKK-Budapesti közlekedési Központ; Vitézy Dávid – közlekedési szakértő; Veress Luca – urbanista, a Járókelő Közhasznú Egyesület szakmai munkatársa
Moderátorok: Bereczky Ákos – mikromobilitási szakértő; Lukács Máté – operatív vezető, Járókelő Közhasznú Egyesület
Egészséges utcák a Sziget fesztiválon
2023. AUGUSZTUS 13-14-15.
A Sziget fesztiválon kérdeztük a látogatókat, hogy szerintük milyen egy egészséges utca.
Eleven tavasz
2023. JÚNIUS 3.
A Bartók Béla Boulvard-on kérdeztük a látogatókat, hogy szerintük mitől egészséges egy utca.
Városi séta Újlipótvárosban – Egészséges utcák a gyakorlatban
2023. MÁJUS 20.
Mennyire egészségesek Budapest belvárosi utcái? A séta során az érdeklődők megismerkedhettek az Egészséges utcák elképzelés gyakorlati megvalósulásaival Újlipótváros utcáin, közterein. Érintettünk olyan területeket, ahol a városfejlesztés sikeresnek mondható és szó volt arról is, hogy egy kevésbé egészséges utcában az indikátorok hiányosságának milyen hatása van az emberek életminőségére.
Városi séta Terézvárosban – Egészséges utcák a gyakorlatban
2022. NOVEMBER 26.
A 10 éves Járókelő ingyenes rendezvényekkel ünnepelte az évfordulót. Mennyire egészségesek Budapest belvárosi utcái? A séta során az érdeklődők megismerkedhettek az Egészséges utcák elképzelés gyakorlati megvalósulásaival Terézváros utcáin, közterein. Érintettünk olyan területeket, ahol a városfejlesztés sikeresnek mondható és szó volt arról is, hogy egy kevésbé egészséges utcában az indikátorok hiányosságának milyen hatása van az emberek életminőségére.
Járdafesztivál a Népszínház utcában
2022. OKTÓBER 9.
A Népszínház utcában nagyon sokan voltak kíváncsiak az Egészséges utcák koncepcióra. Vittünk magunkkal kvízt, amelyben saját utcájukat pontozhatták az érdeklődők a 10 indikátor alapján, volt Egészséges utcák terepasztal, amelynek segítségével át is rendezhették képzeletben a saját lakókörnyezetüket, és a polgármesternek is üzenhettek a Járókelő-stand látogatói.
Városi séta – Egészséges utcák a gyakorlatban
2022. OKTÓBER 5.
A Járókelő szakmai munkatársa, Veress Luca és Balogh Samu, a főpolgármester kabinetfőnöke városi sétát vezettek együtt a Járókelő és a Budapest Városháza közös eseményén. Az Egészséges utcák koncepciót mutatták be a városban már létező jó példákon keresztül. Az Egyetem térről indulva bebarangolták a Kálvin tér és a Rákóczi tér környékét, érintve a Mikszáth Kálmán teret is.
Eleven ősz
2022. SZEPTEMBER 24.
A Bartók Béla Boulvard-on kérdeztük a látogatókat, hogy szerintük mitől egészséges egy utca.